Dalyan küçük bir balıkçı kasabası. Köyceğiz gölünü ege denizi ile birleştiren Dalyan kanalı sazlıklarla çevrilidir. Dalamana ucusu Dalyan üzerinden geciyorDalaman Havalanı ile Dalyan arası arabayla 30 dakikalık mesafedir. Marmaris ile mesafesi 70 km, Fethiye ile 60 km’dir. Köyceğiz gölünü ege denizine birleştiren kanalın yani dalyan’in karşı kiyisinda tarihi kraliyet mezarlıkları bulunur. Yaklaşık 2500 yıl önce Kayalıkları oymak suretiyle meydana getirilen bu mezarlar meraklıları hayrete düşürüyor. Dalyan körfezi, Ege’nin en güzel çevresi olarak kabul edilir.

Bu küçük balıkci kasabasının küçük alanı olmasına rağmen pek çok özelliği taşıması örneğin çeşitli balık türlerinin bulunduğu tatlı su ve bölgenin ormanla çevreli olmasi, sazlıklarla sinirli delta ve tatlı su ile tuzlu suda yaşayan kücük camur banyosunun önündekaplum- bağlar,

Tarihi bir şehirden kalma yıkıntılar, kiyi şeridindeki sahiller arasında nadir görülen ince kum çevre dostlarının, tarihi eser meraklılarının ve kaplıca tutkunlarının dikkatini çeker.

Diğer sahil bölgelerine göre yazlar burada daha ılık geçer. Bu nedenle bunaltıcı sıcaklardan uzak kalmak isteyenler için de Dalyan en uygun tatil kasabasıdır. Ayrıca 5000 yıllık tarihi geçmişi olan Türkiye’nin belgelerini ege kiyilarında yakından da incelenebilir.

Dalyan balık deltası anlamına gelmekte. Çünkü Dalyan’in ünlü kefal balığı gölden deltaya gelir burada da avlanır. Kefal bu yüzden Dalyan spesiyalitesi olma özelliğini taşır.

Dalyan zaman içerisinde küçük bir şehir olma özelliklerini de taşımaya başladı. Bunun bir bölümü sahil çevresinde ki küçük dükkanlar, lokantalar ve barlardan ve her hafta kurulan pazarı.Kral mezarliklar
yukari

Cami önündeki limanda günlük tur, çamur banyolarına, Köyceğiz gölüne ve İztuzuya da denize giden tekneleri bulabilirsiniz. Iztuzu sahilinin en önemli ve görkemli özelliği sahilin bir tarafında tuzlu suya diğer tarafından da tatlı suya girebilmesi.

Dalyan’i sadece deniz için tercih etmek yanliş olur. Eğer Türkiye’yi tanımak istiyorsanız, doğadan kültüre kadar herşeyi görmek hayat dolu bir yer de konaklamayı arzu ediyorsanız, o zaman Dalyan sizin için en doğru adres. Tekne turları, bisikletle yapılan kısa mesafeli geziler, ayrıca istediğiniz her yerde rahatlıkla yüzmek için molalar da alabilme imkani, gün içindeki aktiviteleri belirler. Gün batımı ile küçük kasaba rahatlatan dakikalari selamlar ve havada huzur veren atmosfer eser.

1989 yılından bu zamana kadar Dalyan çevre koruma görevlilerinin kontrolünde bulunuyor. Dünya’da sayıları azalan Caretta–Caretta diye bilinen deniz kaplumbağaları İztuzu sahiline yumurtalarını bırakmak için gelir.Tabi sadece Caretta-Caretta kaplumbağaları bulunmaz; aynı zamanda altı çeşit farklı su kaplumbağa türleri de bulunur. Ayrıca etrafi çevreleyen sazlıklarda 150 çeşit kuş türü yaşamaktadır.Kücük kral mezarlariDoğa güzelliğinin yanı sıra tarihi eserlerinin zenginliği ile de tanınır. Bunlardan en önemlisi Kanous’dan kalma yıkıntı ve harabeler ve kaya mezarlıkları.

Kaunus harabeleri Dalyan’in doğusunda yeralır. Tarihte burası Karien’in en güney liman şehiridir. Ancak bu çağlarda limanın toprakla dolması sonucunda en önemli geçim kaynakları da yok olmuş. Bu limanın kalıntıları 1967 yılında türk bir arkeolog tarafından gün ışığına çikarıldı. Bu bölge çok eski zamanlardan beri yerleşim alanı olmadığı için tarihin sayfalari arasinda yoğrulup buranın tadını çıkarabilirsiniz.

Bu tarihi liman denizin en uygun körfezinde yer alırmış. Yuvarlak bir limanı olan bu şehir aynı zamanda bir zincirle kapatılabiliyormuş. Bulunan yazılı belgelerden en büyük geçim kaynağı balıkcılık, tuz, meyve ve köle ticareti olduğunu öğreniyoruz. Ancak limanın çevresi kısa bir süre sonra bataklığa dönüşmeye başlayınca limanın sonu gelir.

Kaunos’un Akropolis’i iki bölümden meydana gelen bir yapıdır. Şehir merkezi dağın yüksek bölümünde ve doğu kisminda oluşturulmuş. Etkileyici antik tiyatro ise Akropolis’in yer aldığı dağdan başlanmış ama yarım bırakılmış. Ancak bu kadar yüksekten aşagıya bakıldığında muhteşem bir delta manzarası ile karşınızda.

 

gecedeki kral  mezarlariGölün diğer tarafında Ionlardan kalma kral mezarlıklarını görebilirsiniz. Bu kaya mezarliklari I.Ö. 2. ve 4. yüzyıllarda inşa edilmiş. Özellikle mezarlıkların üstüne doğan ilk gün işiği ve akşamları yapılmış ışıklanma ile muhteşem bir görüntü sergiler.

 

yukari

 

 

 

 

 

 

 

Dalyan ve Dünya

 Dünya ve Dalyan

Türkiye ve Avrupa Mugla bölgesi Umgebungsplan von DalyanyukariDalyanin haritasi

Dalyan

Bizimle birlikte harika bir tatil diliyorsanız,

Hotel Miço'da buluşalım.

Hotel Mico
türkiye
Hotel Mico

Hotel Miço

 

 

Öz

Hotel Miço