Turlar

Dalyanda düzenlenen Gezilerin bazıları

Dalyan kanalinda bir tekne gezesiKüçük Dalyan turu:

Küçük Dalyan turu sazlıkların arasından tekne ile yapılan küçük bir gezidir. Arkasından dünyaca ünlü Caretta Caretta kumsala ulaşır. Yaklaşık kumsal uzunluğu 7 km’dir. Bu kumsal pek çok aktivitelere de davetkardır (yüzme, dalma...). Tabi ki uzun kumsalı görmek ve gezmek mümkün. Bunun için ya bir tekne kiralamak ya da bir dolmuşla anlaşmak yeterli. Aynı zamanda dolmuşla anlaşmak bu geziyi size çok uyguna getirir. Gezi tekneleri ise teknenin büyüklüğüne, yolcu sayısına ve verilen hizmete göre fiyatta farklılık gösterir.

Bu tür geziyi gerçekleştirmenin diğer bir yolu ise karadan yapılan gezi. Bunun için de Dalyan merkezden kalkan minibüslerle gidilir. Kumsal şeridinin batısına ulaşan minübüs yolda Arzunuz dahilinde molalar verir. Böylece muhteşem manzara eşliğinde çaylarınızı yudumlayabilirsiniz.

yukari

Büyük Dalyan turKöycegiz-gölünde bir serinleme arau:
Dalyan ve çevresini tanıtan bu gezi limandan başlar ve öncelikle Köyceğiz gölüne uzanir. Gölde alınan kısa molada arzu ederseniz kendinizi gölün serin sularına bırakabilirsiniz. Biraz serinledikten sonra, tekne burnunu ünlü Sultaniye kaplıcalarına çevirir. Sultaniye kaplıcısının, en belirgin özelliği pek çok hastalığa şifa verdiğidir. Dolayisiyla sağlığınıza önemsiyorsaniz buraya mutlaka uğramanızı tavsiye ederim. Sultaniya kaplıcasından sonra sırada çamur banyosu vardır. Burada alınan kısa molanın ardından kaptan dümeni tekrar Dalyan limanına kırar. Limandan teyet geçen tekne, bir süre sonra sazlıklar arasına karışır. Bu şerit carettaların yuvası olarak ün yapan ince kumsala götürür. Buradada verilen molanın ardından tekrar sazlıkların arasından geçilerek Caunus’a ulaşır. Tarihi eser meraklıları burada antik tiyatro ve harabeleri gezme firsatı yakalar. Sabah saatlerinde başlayan gezi akşamüstü sona erer. Tabi yolculuk sırasında öğle yemeği de sunulur.

yukari

MarmarisMarmaris’e her gün Dalyan merkezden minibüs seferleri yapılır. Dalyan’ın merkezinden saat 10’da Marmaris’e hareket eden minibüsler, önceden görüşme yapıldığı takdirde sizi hotelinizden de alır. Marmaris’i, tarihi eserleri ve limanı bu tur sayesinde görebilirsiniz. Öğleden sonra saat üç de başlayan dönüş seferlerini şöför ve yolcularla kararlaştırma olanağını da verir. Ancak kararlaştırılacak saat genel dönüş seferleri dahilinde olmalı. Eğer minibüsle gitmek istemiyorsanız o zaman bu geze denizyoluyla da yapabilirsiniz. Dalyandan her sabah saat 9’da Marmaris’e kalkan teknelerin biriyle günlük tura katılabilir, böylece kiyi şeridinin o eşsiz güzelliğinden de mahrum kalmazsiniz. Adeta bir yağlı boya tabloyu andıran kiyi şeridi ve görülmeye değer nice güzellik, gezi süresince eşlik eder.

yukari

Caunos
caunos dagindan bir görüntüDalyan dağında yapilan kazılar sayesinde Iyon medeniyetinden, Yunan medeniyetinden ve Bizans imparatorluğundan pek çok tarihi eserleri gün ışığına çıkarmıştır. Ancak bu tarihi eserleri yakından görmek isteyen meraklıların kısa bir yürüyüşü göze alması gerekir. Çünkü bu eserler hemen göl kenarında değil, daha çok yukarılar da yer alır. Tarih kokan bu yerde gezerken göreceğiniz muhteşem manzara ise sizi hayran bırakmaya yetecektir.

Kaunoswikipedia enseklopedi (aus Wikipedia, der freien Enzyklopädie)

Ehemaliger Hafen von Kaunos. Links die Befestigungsanlagen, rechts unten der Tempel

Wikipedia ansiklopedisinde yapılan açıklamaya göre Kaunos Türkiye’nin güneyinda yani şimdiki Dalyan yakınlarında kurulmus antik bir şehir. Aslında bu şehir yer hareketleri sonucunda Köyceğiz gölündedir.

 

Bu bölge Antik çağda kiymetli ve verimli bölge olarak geçer. Ancak göl etrafındaki bataklıkların buranın çeşitli hastalıklara da sebebiyet verebileceği, sağlıksız bölge kimliği almasına neden olur. Bölge ihrac ettiği kuru incirlerle ün salmıştır. Tabi ki antik çağdan günümüze kadar gelen eserler halen bulunmakta. Bunların basında iyonlular zamanında yapılan kaya mezarlıklarını sayabiliriz. Kaya mezarlıklarının eldeki bulgular ışığında Isa’dan önce 4. yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor.

Kirchenruine - Basilika.TempelanlageKaunos, kaya mezarlıkları ve köyceğiz gölü ile çevrelenen Dalyan; Marmaris ve Ölüdeniz’in tam ortasında yer alarak turistler tarafından en çok ziyaret edilen bölge olma özelliğini korur.

 

Wikipedia’dan yaptiğımız alıntı ile Kaunos başlıklı yazıyı sizlere sunduk. Zaman zaman gerekli değışıklikler ve eklemeleri bu adres http://de.wikipedia.org/wiki/wikipedia altında bulabilirsiniz.

 

yukari

Eikincik - mavi magrasiEkincik
Ekincik tablolarda resmedilmiş koyları andıran büyülü bir özelliğe sahip. Bu koya da kısa bir deniz yolculuğu sonunda gelinir. Ekinciğe ulaşana kadar yine kısa molalar verilerek serinleme imkanları da verilir. Yemek de bu tekne turu içinde yer alır.

yukari

Göcek - 12-adalar-Turugöcek 12 adalar turu
Göcek turu en şik ve en çok sevilen turlardandır. Sabahın erken saatlerinde hotelden Göcek’e doğru yola çıkılır.Göcek en büyük limanlardan bir tanesi olma özelliği ile bilinir. Göcek limanına arabayla ulaşıldıktan sonra Seyfi kaptanla deniz yolculuğu başlar. Işte bu andan itibaren herkesi büyüleyen koylarla karşılaşmaya hazır olun. Hemen hemen her koya demir atan Seyfi kaptan konuklarının deniz keyfini doyasıya çıkarmaları için zamanda hiç kısıtlama yapmaz. Koy gezisi sırasında yine Iyonlardan kalan kaya mezarlıklarına burada da rastlanır. Bu gezinin en güzel tarafi ise eşsiz tarihi kalıntıları görmek ve onun üstünde yüzmek. ayrıca burada pek çok eğlenceli aktiviteler(su üstündeki muza binmek, v.s) yapma imkanını elde edebilirsiniz. Akşam saatlerinde sona eren bu gezi de yemek de dahildir.

yukari

Ortaca pazariYerli pazarlarıbir güzellige
Pazartesi
günleri Köyceğiz pazarı,
salı günleri Fethiye pazarı, perşembe günleri Muğla ve Dalaman pazarı,

cuma günleri Ortaca pazarı, cumartesi günleri Dalyan pazarı,
pazar
günleri Göcek pazarı, kisaca bu bölgede neredeyse haftanın tüm günü bir pazar olur. Bir de her pazarın kendine özgü havası vardır. Bölge halkının çalıştığı bu pazarlarda pazarlık yapmak da alışılmışların arasında yer alır. Şimdiden ilginizi çeken bu pazarların mutlaka birine uğrayın. Yöre halkı ile iç içe olmanın keyfini çıkarın. Baharatları tadın, incik boncukları deneyin. Kimbilir belki sizi etkileyecek bir güzelliğe rastlarsınız?.

yukari

saklikentSaklıkent - Kaybolan şehir -
Uzak çevreyi de tanımak açısından ve ayni zamanda bu kayip şehri adım adım yaşamak için bu tur tam anlamiyla sürprizlerle dolu. Yol boyunca sıralanan portakal ve mandalina ağaçları, pamuk tarlaları ve çam ormanlarının kokusu geziye ayrı bir tat verir. Diğer taraftan ise dağların tepesindeki kar insanı hayrete düşürür. Saklıkent bulunduğu yer itibarıyla sanki dünyanın son noktasında gibi. Dağların arasında yer alan bu kenti görmek isteyenler buz gibi su yolundan geçmeyi göze almalı. En sıcak yaz sezonunda bile buranın su isisi hiç düsmez. Yer yer derinliği yüz metreye ulaşan suyun gücünü kaygan ve mermer taşlardan anlayabilirsiniz. Saklı kent suyla yarılmış dağın ta öbür ucunda yer aliyor; bu yüzden kısa bir yürüyüşten sonra kente ulaşmanız mümkünsaklikentin selalesi değil. Bu yüzden araştırmacılar ve bazi yerli halk dışında oraya ulaşan turist sayısı az. Dağın içinden yaptığınız gezi ve enerjinizi tüketen su akıntısı bir süre sonra sizi kurt gibi acıktırır. Su üstünde kurulmuş olan restorantlardan birinde soluklanabilir ve karnınızı doyurabilirsiniz. Bu restorantların birinde yemeğin keyfini çikarken aşağıdan çağlayan suyun sesi de size eşlik eder.

yukari

mehtap turun baslangiciMehtap-Turu
Mehtap turu gün batımında başlar ve ılk andan itibaren insanı büyüler. Dalyan limanından başlayan bu tur romantik anların kapısını aralar. Zaman zaman alınan küçük molalarda gölün serin sularına kendinizi atmanız için de bir firsattır. İlerleyen zamanda tekne de ya da kiyida yemek için kısa bir mola verilir. Yemeğin arkasından çamur banyosuna ve şıfalı kaynak sularına yol alan tekne burada da kısa bir mola verir ve arzu edenler güzelliğine güzellik katmak için buradan faydalanır. Bu tur size hem güneşin batışını hem de gökteki yildizların ve ayın büyüleyici yüzünü size bir de su üstünde yaşatır. Teknenin motoru bu turda romantik bir kemana dönüşür, yakamoz ise kaptanın yolunu oluşturur. Eğer siz de bu büyünün içinde kaybolup kendi hayalınıze yelken açmak istiyorsanız o zaman hiç beklemeyin derim.

yukari

camur banyosuÇamur banyosu
Tüm bu anlatımlar arasında sürekli çamur banyosundan söz ettik ama ayrıntılı anlatımda bulunmadık. Göl etrafinda şıfalı su kaynakları pek çok yerde bulunur. Bunlar arasinda en büyük olanı ise Sultaniyedir. Bilindiği üzere buradaki şıfalı su birçok hastalığa iyi gelir. Dilerseniz eski yunan mimarisine uygun hazırlanan sütunlu havuzun bir kenarında dinlenebilirsiniz. Aynı zamanda çamur banyosu da almanız mümkün. Aldığımız duyumlara göre buradaki çamur banyosu cildi güzelleştirerek adeta bir gençlik iksiri etkisi bırakiyor. Ancak bu söylemler arasında bu kaynak suyuna ya da çamura kaç kez girileceği ile ilgili bilgi bulunmuyor. Bunun için sanırım kendiniz denemelisiniz.

yukari

Tabi hepsi bu kadar değil. Dalyan ve çevresinde pek çok şey daha (ruma yolu, alabalık vadisi, Tloss....) kesfedilmeyi bekliyor. Daha ayrıntılı bilgi için bizimle irtibata geçmeniz mümkün. Her zaman hizmet vermeye hazırız.

 

Bizimle birlikte harika bir tatil diliyorsanız,

Hotel Miço'da buluşalım.

 • Küçük Dalyan turu, dünyaca ünlü Caretta Caretta kumsala ulaşır
 • Büyük Dalyan turu, Dalyan ve çevresini tanıtan gezi
 • Marmaris, günlük turu (tekneyle yada minibüsle)
 • Caunos ziyareti
 • Ekincik, günlük tekne turu
 • Göcek - 12-adalar-turu - mavi yolculuk
 • Fethiye, günlük turu yerli pazar (salı)
 • Köycegiz pazarı (pazartesi), günlük tekne turu
 • Saklıkent, Kaybolan şehir, günlük turu
 • Mehtap-Tur, gece tekne turu
 • Çamur banyosu
Hotel Mico
türkiye
Hotel Mico

Hotel Miço

 

 

Öz

Hotel Miço